Stomatologia estetyczna i zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dziedzina, która zajmuje się przede wszystkim leczeniem próchnicy, nie zapominając jednoczenie o poprawie ich wyglądu.

Dlatego właśnie do leczenia wykorzystujemy najnowoczeniejsze materiały charakteryzujące się nie tylko wyjątkową trwałością, ale także spełniające surowe wymogi estetyczne.

W zależności od stopnia zaawansowania wyróżniamy próchnicę początkową, taką którą można bardzo szybko wyleczyć, lecz zaniedbana może bardzo szybko przekształcić się w próchnice powierzchowną (obejmującą szkliwo i powierzchowną warstwę zębiny), następnie średnią (tj. taką która obejmuje już znaczną część zębiny i szkliwo).

Bardzo ważną gałęzią leczenia zachowawczego jest endodoncja – inaczej leczenie kanałowe. Jest ono szczególnie zalecane przed wykonaniem korony lub mostu, po złamaniu zęba lub przy bardzo głębokich ubytkach. Leczenie kanałowe powinno być wykonywane tylko raz, dlatego ogromne znaczenie ma wiedza lekarza oraz materiały i narzędzia jakimi się on posługuje.

Wszystkie zabiegi przeprowadzane są bezboleśnie. Dla Państwa komfortu stosujemy najwyższej jakości środki znieczulenia miejscowego.

Lakowanie

Jest sprawdzoną metodą zapobiegania próchnicy zębów u dzieci. Najczęściej stosuje się ją w stałych zębach trzonowych. Może być stosowana również w trzonowcach mlecznych oraz przedtrzonowcach stałych, gdy istnieją wskazania do tego zabiegu. Lakołnwanie polega na wypełnieniu bruzd odpowiednim materiałem, aby zapobiec zaleganiu w nich prowadzącej do rozwoju próchnicy płytki bakteryjnej.

Wskazaniem do uszczelnienia bruzd są głębokie bruzdy, które pomimo starannego mycia zębów nie są dokładnie oczyszczane, co powoduje powstawanie ubytków próchnicowych na powierzchni żującej zęba. Próchnica tego typu przebiega bardzo szybko. Lakowanie powinno być wykonane wkrótce po wyrżnięciu się zęba, gdy w bruzdach nie ma jeszcze próchnicy i powinno dotyczyć tylko tych bruzd, co do których istnieje duże ryzyko próchnicy. Zabieg uszczelniania bruzd jest skuteczny w około 60% w pierwszym roku po zabiegu, później w około 45%.

Zalakowane bruzdy powinny być regularnie kontrolowane przez lekarza stomatologa, aby wcześnie wykryć próchnicę czy utratę laku.

Zabieg lakowania jest bezbolesny dla dziecka.

Lapisowanie

Jest to potoczna nazwa techniki, w której wykorzystuje się azotan srebra (lapis), a która nazywa się impregnacja zębiny. Zabieg taki stosuje się w przypadku gdy spora cześć powierzchni zeba mlecznego jest już mocno zniszczona przez próchnice i nie da się założyć wypełnienia. Impregnacja zębiny pozwala zatrzymać próchnice, a jednocześnie ocala ząb przed usunięciem. Ząb mleczny warto ratować, gdyż przedwczesna utrata grozi późniejszymi poważnymi wadami zgryzu. Jedynym minusem jest fakt, ze zęby po takim zabiegu mają charakterystyczny czarny kolor.