Profilaktyka stomatologiczna

Flora jamy ustnej zawiera bakterie, które z sacharozą wytwarzają dużą ilość polisacharydów. Odwapnienia twardych tkanek zęba powstają na skutek gwałtownego wzrostu bakterii i aktywacji przemiany materii w płytce, spowodowanej dopływem cukrów z pożywienia. Najbardziej odpowiedzialne za powstanie próchnicy wskutek niewłaściwego odżywiania są cukry, spożywane często w dużych ilościach.

W zależności od stopnia rozszerzania się próchnicy rozróżnia się:

  • próchnice początkowąplama próchnicowa
  • próchnica powierzchowna
  • próchnica średnia
  • próchnica głęboka

Zadaniem lekarzy stomatologów jest nie tylko objawowe leczenie próchnicy, odtwarzanie zniszczonych tkanek zęba, ale przede wszystkim zapobieganie. Do metod zapobiegania należą:

  • Lakowanie bruzd i guzków, stanowiące dzisiaj uznaną metodę, powinno być traktowane jako profilaktyczne postępowanie przy zapobieganiu próchnicy bruzd. Głównym wskazaniem do lakowania dopiero co wyrzynających się zębów są silnie poszerzone bruzdy.
  • Fluoryzacja wyciskowa – profesjonalna fluoryzaja piankowa przy użyciu nakładek. wewnątrzustnych.
  • Lakierowanie – polega na profesjonalnym oczyszczaniu i pomalowaniu zębów lakierem fluorowym
  • Nauka właściwych metod usuwania płytki nazębnej.

Optymalna pielęgnacja zębów i jamy ustnej polega na oczyszczaniu zębów po każdym posiłku,takie postępowanie nie zawsze jest możliwe, dlatego dwukrotne mycie zębów w ciągu dnia stanowi niezbędne ultimatum. Zęby nalezy myć rano, przed i po śniadaniu oraz wieczorem po ostatnim posiłku.

Nauka właściwych metod żywienia. Redukcja częstości spożywanych pokarmów zawierających cukry. Między głównymi posiłkami jest ważne by ograniczyć ilość węglowodanów. W ciągu dnia powinno być możliwe dużo „bezcukrowych okresów” a kontakt zębów z cukrem powinien byc mozliwie jak najkrótszy – np.lemoniadę należy pić ze szklanki, bez słomki.

W zakresie stomatologii zapewniamy rekonstrukcję zniszczonych procesem próchnicznym tkanek twardych oraz odtworzenie kształtu zęba jak najbardziej zbliżonego do pierwotnego wyglądu. Do tego typu zabiegów stosujemy najnowocześniejsze materiały do wypełnień, w tym również kosmetyczne i wytrzymałe kompozyty światłoutwardzalne. Wykonujemy także korekty takich defektów jak przebarwienia zębów wrodzone lub nabyte diastezą, niedorozwój szkliwa, zęby po urazach, nieprawidłowe ustawienie lub atypowy kształt. Naszym najmłodszym pacjentom w celu uatrakcyjnienia wizyt u stomatologa proponujemy paletę kolorowych wypełnień oraz nagrody w postaci upominków oraz medali za odwagę.

Najmłodszych pacjentów naszego studia poddajemy zabiegom lapisowania – jest to potoczna nazwa techniki, w której wykorzystuje się azotan srebra (lapis), a która nazywa się impregnacja zębiny. Zabieg taki stosuje się w przypadku gdy spora cześć powierzchni zeba mlecznego jest już mocno zniszczona przez próchnice i nie da się założyć wypełnienia. Impregnacja zębiny pozwala zatrzymać próchnice, a jednocześnie ocala ząb przed usunięciem. Ząb mleczny warto ratować, gdyż przedwczesna utrata grozi późniejszymi poważnymi wadami zgryzu. Jedynym minusem jest fakt, ze zęby po takim zabiegu mają charakterystyczny czarny kolor.

Wszystkie zabiegi są przeprowadzane bezboleśnie. Dla Państwa komfortu stosujemy najwyższej jakości srodki znieczulenia miejscowego, a przed znieczuleniem właściwym znieczulamy śluzówkę żelem smakowym.