Ozonoterapia

Ozonoterapia jest najnowocześniejsza metoda zapobiegania i zwalczania próchnicy. Jest to ona bezbolesna ,bezstresowa i nieinwazyjna dla pacjenta. Ozonoterapia ma nie tylko zastosowanie w stomatologii zachowawczej ale jej działanie wykorzystywane jest w periodontologii, chirurgii stomatologicznej i endodoncji.

Szczególnie dobre wyniki osiąga się w leczeniu ubytków próchnicy szczelin i bruzd na powierzchniach żujących zębów, próchnicy korzenia, ubytkach umożliwiających bezpośredni dostęp ozonu. Ozonoterapię możemy stosować długo terminowo nawet do kilku miesięcy. Wizyty kontrolne powinny odbywać się co 4-6 tygodni.

W endodocji ozon stosowany jest do dezynfekcji kanałów korzeniowych. Natomiast w periodontologii ma zastosowanie w eliminacji procesów zapalnych w okolicy przyzębia, leczenia zmian chorobowych w obrębie błon śluzowych (afty, zapalenia kątów ust, opryszczki warg).

W chirurgii stomatologicznej możemy stosować ozonoterapię po ekstrakcji zębów – do dezynfekcji co prowadzi do znacznie szybszego i bezbolesnego gojenia rany, w leczeniu utrudnionego wyrzynania zębów mądrości, w terapii leczenia powikłań „suchego” i zakażonego zębodołu oraz przed i po zabiegach chirurgicznych.

Ozonoterapia to innowacyjna metoda leczenia, która wykorzystuje wybitną aktywność biologiczną ozonu (trójatomowego tlenu). Gaz ten jest zabójczy dla bakterii odpowiadających za powstanie i rozwój próchnicy zębów, znakomicie penetruje do zmienionych chorobowo tkanek i tam w głębi ubytku niszczy drobnoustroje.