Ortodoncja

Ortodoncja stała się jedną z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. Specjalizuje się w diagnostyce, profilaktyce oraz leczeniu wad zębowych i zgryzowych. Nieprawidłowy zgryz może być bardzo widoczny a czasami może zostać niezauważony przez najbliższych i przeoczony nawet podczas wizyty u lekarza dentysty.

O nieprawidłowym zgryzie mówimy wtedy, gdy dolne zęby nie kontaktują się prawidłowo z górnymi zębami ponieważ dolny łuk nie pasuje kształtem lub wielkością do górnego łuku. Istnieje wiele powodów wzrastającej popularności leczenia ortodontycznego zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych pacjentów. Oczekiwania naszych pacjentów zwiększają się nie tylko pod względem wyników leczenia, ale również estetycznym.

Piękny, biały uśmiech jest atutem w życiu zawodowym jak i prywatnym. Prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne nie tylko poprawia wygląd, samopoczucie, ale zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy, poprawia wymowę oraz ułatwia czyszczenie zębów czyli zmniejsza skłonność do próchnicy i odkładania się kamienia nazębnego. Leczenie ortodontyczne hamuje postęp chorób przyzębia, a także poprawia jakość żucia. Poza tym bardzo często likwiduje dolegliwości bólowe głowy związane z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych.

Większość wad stanowią wady nabyte tzn. takie, które powstały ze względu na działanie czynników zewnętrznych niezależnych od warunków wrodzonych. Wczesne wykrycie wady umożliwia ortodoncie określenie najlepszego czasu rozpoczęcia leczenia.

Pomimo, że wielu ludzi kojarzy leczenie ortodontyczne z wiekiem dojrzewania, ortodonci potrafią dostrzec subtelne problemy ze wzrostem szczęki lub zębów znacznie wcześniej. Przyczyny, które sygnalizują na potrzebę wcześniejszego badania ortodontycznego to między innymi:

 • bardzo wczesne lub późne wypadanie zębów mlecznych
 • trudności w żuciu lub w gryzieniu
 • oddychanie przez usta
 • ssanie kciuka
 • tłoczące się, źle ustawione czy zblokowane zęby
 • trudności z wymową
 • szczęki przesunięte w lewą lub w prawą stronę
 • gryzienie policzka lub warg
 • zęby spotykające się w anormalny sposób lub nie spotykające się wcale
 • zaburzenia symetrii twarzy
 • szczęki, które są za daleko wysunięte w przód lub w tył

Dla małych dzieci, które przyprowadzają rodzice, bardzo dokładnie trzeba wybrać najlepszy okres leczenia. Ortodonta powinien rozważyć jakie korzyści przyniesie wczesne leczenie i zasugerować rodzicom w którym okresie życia danego pacjenta byłoby ono najbardziej wskazane. Nie jest dobrze gdy wczesne leczenie trwa przez całe dzieciństwo.

Dlatego często u małych pacjentów stosuje się leczenie dwufazowe. Pierwsze we wczesnym dzieciństwie, które trwa krótko ok.8-18 miesięcy a następnie po uzyskaniu pełnego uzębienia stałego przeprowadza się drugi etap leczenia, który trwa ok. 24 miesięcy.

U pacjentów, u których nie ma wskazań do wczesnego leczenia przeprowadza się leczenie jednofazowe najczęściej czeka się do końca wymiany uzębienia mlecznego. Trwa ono zwykle ok. 2 lat. Jest to leczenie czynne, po którym następuje jeszcze okres leczenia retencyjnego.

Retencja to inaczej utrwalanie efektów leczenia. Pacjent nosi aparat, który już nie przesuwa zębów, ale utrzymuje je we właściwej pozycji. Jeśli pacjent nosił aparat ruchomy, nosi go jeszcze przez jakiś czas bez aktywacji. Natomiast gdy podczas leczenia był stosowany aparat stały do dolnych zębów przykleja się cienki drucik od strony języka a na górne zęby przygotowuje się specjalną płytkę, którą należy wkładać tylko na noc. Leczenie retencyjne trwa tak długo jak trwało przesuwanie zębów i nie wymaga tak częstych kontroli.

Najlepiej jest kontynuować je do zakończenia wzrostu pacjenta rozwiązania problemu z zębami mądrości. Jeżeli zrezygnujemy z tego etapu leczenia (retencji) możliwe, że nastąpi częściowy nawrót wady.

W naszym studiu opieramy się na kilkuletnim doświadczeniu zespołu, sięgając jednocześnie po najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne. Regularnie bierzemy udział w szkoleniach i sympozjach z udziałem światowej sławy wykładowców.

Najpierw przeprowadzana jest diagnostyka stanowiąca podstawę planu leczenia każdego pacjenta. Potrzebne są do tego zdjęcia pantomograficzne, boczne czaszki(cefalometryczne) oraz modele diagnostyczne. Wszystko wykonujemy na miejscu w naszym studiu dentystycznym.

Podczas leczenia ortodontycznego używamy:

 • Aparaty ruchome – są to aparaty wkładane i wyjmowane z ust pacjenta. Najlepsze efekty w leczeniu są w wieku rozwojowym pacjenta tzn. w czasie wzrostu dzieci i młodzieży .Okres rozwoju oceniamy na podstawie zdjęć cefalometrycznych. W zależności od rodzaju wady stosujemy różne modyfikacje aparatów ruchomych. Efekt leczenia w dużym stopniu zależy od pacjenta. Aparat działa tylko gdy jest na zębach, więc współpraca jest niezbędna.
 • Aparaty stałe – lecząc aparatami stałymi możemy zastosować standardowe zamki metalowe lub zamki tzw. estetyczne, które wykonane są z mniej lub bardziej przeziernych materiałów.
 • Zamki lingwalne – niewidoczne aparaty językowe (lingwalne) pozwalające na dyskretne przeprowadzenie leczenia ortodontycznego.  Zamki przyklejane są do wew. powierzchni zębów–od strony językowej..Aparat INCOGNITO wykonany jest ze stopu złota i irydu.Wszystkie elementy aparatu są wykonywane indywidualnie dla danego pacjenta.Leczenie takim aparatem jest bardziej precyzyjne a wykonanie specjalnych zamków o mniejszych i łagodniejszych konturach powoduje minimalne oddziaływanie zamków na funkcje języka i mowy.
 •  clear aligner- inowacyjna i nowoczesna metoda leczenia wad zgryzu za pomocą przezroczystych nakładek. Efektywność leczenia uzleżniona jest od regularności noszenia szyn.
 • Zamki samoligaturujące (m.in. Empower, Damon Q) – wykorzystują najnowsze techniki leczenia ortodontycznego. Dzięki ich unikalnej budowie możemy zaproponować leczenie przebiegające szybciej, łatwiej, bardziej komfortowo niż tradycyjnymi zamkami.
 • Mikroimplanty ortodontyczne – w niektórych przypadkach stosujemy mikroimplanty ortodontyczne dzięki którym możemy przyspieszyć czas leczenia, a nawet dokonać tego co do tej pory w ortodoncji było niemożliwe.

Wiek pacjenta nie jest przeszkodą w leczeniu aparatem stałym. Ważny natomiast jest stan zębów i przyzębia. Leczenie możliwe jest nawet u pacjenta po 60-tym roku życia.