Często zadawane pytania

Czy trzeba usuwać „ósemki”?

Nie, jeżeli nie ma do tego wskazań. Wskazaniem do usunięcia zęba mądrości jest:

  • brak możliwości całkowitego wyrżnięcia zęba, co jest przyczyną stanów zapalnych, bólów neuralgicznych
  • choroby miazgi gdyż prawidłowe leczenie kanałowe tych zębów jest często niemożliwe
  • ustawienie poza łukiem zębowym ostre brzegi korony zęba z próchnicą drażnią śluzówkę policzka i są bezużyteczne w procesie żucia
  • ze wskazań ortodontycznych wyrzynające się ósemki mogą powodować stłoczenia zębów w odcinku przednim
  • brak możliwości zachowawczego leczenia zęba.

Co zrobic kiedy dziecko boi się wizyty u dentysty?

Podstawowa zasada to NIGDY NIE STRASZYMY DZIECI DENTYSTĄ. Uraz może pozostać na całe życie i jest to duży problem. Starajmy się przed zaplanowaną wizytą rozmawiać z dzieckiem o tym spotkaniu, stwórzmy miły a co najważniejsze pozytywny obraz leczenia. Jeśli mamy przykre doświadczenia -„pomińmy to milczeniem”. Warto wspomnieć, że każdy z nas chodzi do dentysty. Unikajmy „przekupstwa” – jak dasz wyleczyć ząbek to kupię ci prezent. Raczej niech będzie to nagroda po wizycie a nie przynęta przed wizytą. Naszą zasadą są spotkania adaptacyjne. Polegają one na zapoznaniu się dziecka z kliniką, personelem, a także gabinetem. Mały pacjent może wszystkiego dotknąć, obejrzeć, zapytać. Dużo frajdy sprawiają najmłodszym jazdy w górę i w dół na fotelu stomatologicznym.

Czy warto leczyć zęby mleczne u dzieci?

Oczywiście, że tak. Od stanu zdrowia zębów mlecznych w dużym stopniu zależy stan przyszłych zębów stałych. Niektórzy stomatolodzy traktują usunięcie zęba mlecznego jako najprostszy sposób na pozbycie się próchnicy. Jednak przedwczesne usunięcie zębów mlecznych grozi później poważnymi wadami zgryzu. Leczenie próchnicy mleczaków odbywa się przez lapisowanie, lub inaczej impregnację zębiny, Zabieg taki stosuje się w przypadku gdy spora cześć powierzchni zęba mlecznego jest już mocno zniszczona przez próchnice i nie da się założyć wypełnienia. Lapisowanie pozwala zatrzymać próchnice, dzięki temu mamy pewność, że ta choroba bardzo infekcyjna, nie przeniesie się na zęby stałe,a jednocześnie ocala ząb mleczny przed usunięciem.

Co to jest paradontoza?

Jest to choroba przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w kości. W wyniku stanu zapalnego dochodzi do niszczenia tego aparatu i zęby są coraz słabiej osadzone, zaczynają się chwiać, a potem wypadają. Bezpośrednią przyczyną rozwoju parodontozy jest two­rząca się nazębna płytka bakteryjna, powstała w wyniku zaniedbań codziennej higieny jamy ustnej. Po jakimś czasie płytka twardnieje i powstaje kamień nazębny, który kaleczy i uszkadza dziąsła, powodując ich stan zapalny. Objawia się to zaczerwieniem, obrzękiem i bólem, łatwym krwawieniem dziąseł, nawet przy myciu zębów. Wpływ na rozwój i przebieg parodontozy ma ma również szereg innych czynników np.:czynnik genetyczny, palenie tytoniu, stres, cukrzyca, osteoporoza oraz inne choroby ogólne.

Co to jest kamień nazębny? (scaling)

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna, która zalegając na zębach powoduje z jednej strony powstawanie ubytków próchnicowych na powierzchniach zębów, z drugiej zaś stan zapalny dziąseł. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu kamienia są : nieprawidłowa higiena jamy ustnej, skład śliny, nie­prawidłowe wypełnienia, wadliwe protezy, palenie tytoniu, skład wody pitnej. Kamień osadza się nie tylko na części widocznej zęba, ale również pod dziąsłami na korzeniach zębów.

Co to jest profesjonale oczyszczanie zębów?

Profesjonalne oczyszczenie zębów ma na celu usuniecie płytki nazębnej (kamienia) i innych osadów gromadzących się na powierzchni zębów, których nie udaje się usunąć domowymi zabiegami higienizacyjnymi.

Kompleksowa higienizacja wraz z instruktażem higieny jamy ustnej obejmuje:

  1. Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków, metoda bezbolesna i bezpieczna pozwalająca w stosunkowo krótkim czasie oczyścić z kamienia nawet trudno dostępne miejsca.
  2. Piaskowanie, dzięki któremu oczyszcza się zęby z przebarwień po kawie, herbacie, papierosach.
  3. Polishing, profesjonalne polerowanie z użyciem past zawierających fluor.
  4. Fluoryzacja zabezpieczająca zęby przed nadwrażliwością oraz próchnicą.
  5. Instruktaż higieny jamy ustnej.

Dlaczego krwawią dziąsła?

Oczywistym powodem krwawienia jest po prostu mechaniczne uszkodzenie dziąsła np. przez niewłaściwe szczotkowanie bądź zbyt twardą szczoteczkę do zębów, lecz najczęstszą przyczyną krwawienia z dziąseł jest zapalenie dziąseł i przyzębia spowodowane w 90% złogami kamienia nad i poddziąsłowego. Należy pamiętac że zabiegowi profesjonalnego oczyszczenia zębów należy poddac się planowo raz do roku. Inne możliwe przyczyny to m.in. paradontoza, problemy z krzepliwością krwi, niedobory witamin, cukrzyca i różnego rodzaju choroby wątroby.

Co to są licówki?

Licówki to zakładane na pojedynczy ząb, cienkie płatki wykonane z bardzo wytrzymałej porcelany. Stanowią one uzupełnienie protetyczne mające na celu zwiększenie estetyki zęba. Dzięki tego typu nakładce, możliwe jest przykrycie wszelkich niedoskonałości zęba takich jak nieprawidłowy kształt, silne przebarwienia, uszkodzony brzeg sieczny, nieestetycznie wypełnione. Ich nazwa pochodzi od faktu, że zakłada się ją na licową (przednią) stronę zębów.

Co to jest most protetyczny?

Most protetyczny odtwarza utracony ząb poprzez przymocowanie korony do zębów sąsiednich. Most składa się z dwóch koron protetycznych po obydwu stronach braku zębowego, które służą jako filary (podpórki). W przęśle mostu znajduje się zawieszona tuż nad dziąsłem korona lub korony połączone z koronami zębów filarowych i w ten sposób uzupełniany jest brakujący jeden lub kilka zębów.

Co to jest korona protetyczna?

Korona protetyczna jest uzupełnieniem protetycznym pozwalającym na odbudowę zęba bardzo zniszczonego i stanowi rozwiązanie w sytuacji, kiedy korony zęba nie da się już odbudować materiałem kompozytowym. Kiedy ząb jest bardzo zniszczony w wyniku próchnicy lub złamania, wypełnienie kompozytowe byłoby zbyt duże, aby utrzymać się w nim. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie korony protetycznej, która jednocześnie odbudowuje ząb oraz wzmacnia go.

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe inaczej leczenie endodontyczne to leczenie miazgi, czyli tkanek znajdujących się wewnątrz zęba. Endodoncja polega na usunięciu resztek chorego nerwu i bakterii z kanałów nerwowych, ich dokładne oczyszczenie i wypełnienie specjalną substancją.

Najczęstszy powód bólu zęba to zapalenie nerwu, którego przyczyną jest próchnica, paradontoza lub niefachowe założenie plomby, pod którą dostają się bakterie. Leczenie kanałowe jest jedynym ratunkiem dla zęba, który bez tej metody leczenia musiałby być usunięty. Dobrze wyleczony kanałowo ząb, po rekonstrukcji może służyć praktycznie do końca życia.

Dlaczego mój ząb wymaga leczenia kanałowego pod mikroskopem?

Tradycyjne leczenie endodontyczne bez mikroskopu nie zawsze kończy się powodzeniem. Utrudnieniem może być nietypowa anatomia zęba, wąskie lub zarośnięte kanały czy też zakrzywione korzenie. Dodatkowo leczenie może zostać powikłane przez złamanie narzędzia endodontycznego, perforację lub nie odnalezienie dodatkowych kanałów. We wszystkich tych przypadkach mikroskop znacznie zwiększa szanse na prawidłowe przeleczenie, a zęby które były skazane na ekstrakcję mogą prawidłowo funkcjonować przez długie lata.

Czy kilkukrotne wykonanie zdjęcia rtg na jednej wizycie nie wpłynie negatywnie na stan zdrowia?

Czasami na jednej wizycie konieczne jest wykonanie dwa lub trzy zdjęcia rtg (np. przy leczeniu kanałowym). Nie będzie to miało negatywnego wpływu, ponieważ w Polsce roczna dawka dopuszczalnego promieniowania rtg wynosi 1msV (milisivert). Dawka ta określona jest dla osób niezwiązanych z medycyną. Wykonując współczesnym aparatem rtg nawet po kilkadziesiąt zdjęć tygodniowo przez 52 tygodnie nie przekroczymy dawki 1msV w ciągu roku.